Plakaty – kosmos, księżyc, astronauci, planety… Motywy kosmosu i księżyca to bardzo wdzięczny i ciekawy temat na plakat do powieszenia na ścianę. Jakie są plusy dekorowania wnętrz za pomocą plakatów na ścianę? Czy warto zdecydować się na złote plakaty? I dlaczego?
Historia plakatu
Historia plakatu wzięła się od afisza, którego początki datowane są na XV wiek, a który z czasem został zastąpiony przez znany nam współcześnie plakat. Afisz jest traktowany jako źródło konkretnej informacji. Z kolei plakat może być zarówno formą przekazu informacyjnego, jak i formą sztuki.
Za pierwszego twórcę plakatu uznaje się postimpresjonistę Henriego de Toulouse-Lautreca, którego twórczość zdominowały kobiety. Z kolei za ojca plakatu uznaje się Julesa Chereta, który tworzył w XIX wieku. Innym wybitnym twórcą plakatów był też czeski grafik i malarz, Alfons Mucha. Wśród polskich twórców plakatu warto wymienić Stanisława Wyspiańskiego, czyli pioniera polskiej typografii, ale też Jacka Malczewskiego, Stanisława Kamockiego lub artystów z Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana.
Co ważne, również fotografia miała duży wpływ na zapotrzebowanie na grafikę użytkową. W 1933 roku w Warszawie powstało Koło Artystów Grafików Reklamowych. Organizacja ta chroni prawa autorów i dąży do podniesienia poziomu artystycznej grafiki użytkowej w Polsce.
Plakaty na ścianę
Plakaty na ścianę są przede wszystkim tanie i praktyczne. Sprawia to, że niskim kosztem można całkowicie odmienić wystrój danego wnętrza. Obecna technologia pozwala na to, aby plakaty na ścianę były wysokiej jakości. Dzisiaj plakat nie musi być kartką papieru, przyklejoną za pomocą taśmy. Plakaty na ścianę mogą być powieszone na sznurku lub oprawione w antyramę i umieszczone na ścianie tak, jak ramki na zdjęcia. Kolejnym z plusów plakatów ściennych jest ich łatwa pielęgnacja – wystarczy regularnie przecierać je z kurzu. Pomocny w tym będzie pędzelek do kurzu, a w przypadku plakatów w antyramie – ściereczka do kurzu.
Plakaty na ścianę mają jednak zasadniczą wadę – nie są tak trwałe, jak na przykład obrazy na płótnie. Wymagają oprawy w antyramę, żeby nie uległy zniszczeniu i mogły cieszyć oczy na długi czas. Istotne jest również miejsce, gdzie zostanie powieszony plakat. Dobrze, żeby była to lokalizacja minimalizująca ewentualne uszkodzenia. Jeżeli w domu przebywają dzieci lub psy czy koty, warto powiesić plakat dosyć wysoko, żeby nie uległ on zniszczeniu. Działania te sprawią, że plakaty ze sklepu bimago będą cieszyć oczy przez długi czas!
Kosmos – plakat
Kosmos plakat sprawdzi się nie tylko w pokoju dziecięcym czy w przypadku fanów astronomii lub science-fiction. To także świetna opcja dla osób, które chcą dodać swojemu wnętrzu nieco tajemniczości i niepowtarzalnego charakteru. Co więcej, mnogość motywów, które można wybrać – astronauta, konstelacje, statki kosmiczne, układy planet sprawiają, że plakaty kosmos to ponadczasowa aranżacja dla każdego!
Plakaty – księżyc
Plakat kosmos do pokoju to nie jedyna opcja do wyboru. Równie dobrym pomysłem są plakaty księżyc. Fazy księżyca, księżyc w towarzystwie jakiegoś romantycznego czy dającego do myślenia cytatu, realistyczne zdjęcie księżyca lub po prostu uproszczony rysunek gwiazd i księżyca – to sposób na urozmaicenie nudnego i wymagającego podrasowania wnętrza!
Plakaty złote
Plakaty ze złotem doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach lub pomieszczeniach w stylu glamour. Plakaty złote dobrze sprawdzą się również w zestawieniu ze stylem loftowym, klasycznym lub w minimalistycznie urządzonych mieszkaniach. Można je umieścić w sypialni, przedpokoju, salonie lub biurze. Warto przy tym pamiętać, że złote plakaty w modnym stylu dodadzą elegancji i lekkiego luksusu każdemu wnętrzu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, żeby nie przesadzić, ponieważ złote plakaty czy inne błyszczące dodatki mogą przytłoczyć i stworzyć wrażenie nadmiernego przepychu. Lepiej postawić na dwa, trzy złote akcenty, które doskonale zgrają się z resztą pomieszczenia, niż na wiele złotych dodatków, które przytłoczą swoim blaskiem.