awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Budownictwo

Polskie budownictwo przemysłowe – charakterystyka branży

Budownictwo przemysłowe w Polsce to ważna branża architektury. Przemysł, zarówno rodzimy jak i firm zagranicznych, w naszym kraju stale się rozwija i przedstawia duże zapotrzebowanie na hale magazynowe, budynki produkcyjne oraz pomieszczenia związane z obsługą i testowaniem maszyn. W tym artykule omówiony zostanie charakter i zarys budownictwa przemysłowego w naszym kraju.

Ogólny charakter budownictwa przemysłowego w Polsce

Polska jako kraj wyróżnia się specyficznym charakterem sektora przedsiębiorczości. Tylko niewielki procent powierzchni magazynowych i produkcji tworzony jest u nas w małych firmach w przeciwieństwie do niektórych krajów zachodnich gdzie to właśnie małe firmy skupiają produkcję. W naszym kraju przeważają firmy duże, korporacje krajowe lub zagraniczne. Dzielą się one na trzy grupy, pierwsze dwie stanowią firmy krajowe powstałe albo z przekształcenia dawnych fabryk z czasów PRL-u w nowoczesne przedsiębiorstwa albo budowy nowych fabryk przez krajowych potentatów biznesu. Trzecią grupę stanowią firmy zagraniczne, które przenoszą do Polski swoją produkcję w związku z występującą u nas siłą roboczą tańszą niż w ich rodzimych krajach i niższymi kosztami pracy, a także ulgami związanymi z powstawaniem w Polsce specjalnych stref ekonomicznych.

Niezależnie od genezy kapitału dla wszystkich z wymienionych powyżej firm kluczowe jest budownictwo przemysłowe. Produkując samochody, helikoptery, przedmioty AGD czy przetworzoną żywność potrzeba powierzchni produkcyjnych. Firmy te potrzebują więc wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych i innych budynków, bez których niemożliwe byłoby prowadzenie działalności wielkoskalowej. Budownictwo zapewnia więc wznoszenie tego typu obiektów z zapewnieniem najnowocześniejszych standardów architektonicznych tak by budynki były bezpieczne i wytrzymałe.

Cechy budownictwa przemysłowego

Wnętrza obiektów przemysłowych muszą cechować się jak największą przestrzenią użytkową w celu ustawienia maszyn, magazynowania czy swobodnego przewożenia podzespołów w ich wnętrzach. W związku z tym poszczególne techniczne elementy hal muszą mieć duże wysokości i rozpiętości co wiąże się z unikalnymi technologiami architektoniczno-budowlanymi charakterystycznymi tylko dla tej grupy. Budownictwo tego typu opiera się na konstrukcjach żelbetowych, przy czym kluczowe jest tu zapewnienie odpowiednich konstrukcji kratownicowych. Całość budowli przemysłowej tworzy zwarty i stabilny szkielet oparty na suwnicach, ramach głównych i solidnym często wielometrowym fundamencie, który musi wytrzymać ogromne naprężenia.

W związku z takimi wymaganiami, projektowanie budownictwa dla przemysłu powierza się wykwalifikowanym architektom zajmującym się tą konkretną branżą i specjalizujących się właśnie w tworzeniu budowli przemysłowych. Również ekipy budowlane wznoszące budowle przemysłowe powinny posiadać specjalistyczny sprzęt do wznoszenia tak wielkich budowli w tym dźwigi i podnośniki.

Wykańczanie wnętrz budowli przemysłowych

Samo wzniesienie budowli przemysłowej nie gwarantuje jeszcze dobrej jakości i bezpieczeństwa pracy wewnątrz. Równie ważne jest wykończenie wnętrz w tego typu budowlach. Przede wszystkim budowle muszą być wewnątrz znakomicie oświetlone by zapewnić zdrowe dla oczu pracownika warunki. Jeśli nie zapewniono dostatecznego oświetlenia naturalnego poprzez stosowanie przekryć strukturalnych czy świetlików należy te braki uzupełnić odpowiednią ilością lamp.

Inną równie ważną kwestią jest zapewnienie w pomieszczeniach fabrycznych dobrej klimatyzacji i przewietrzania pomieszczeń. W tym celu poniżej dźwigarów przykryć dachowych montuje się specjalne instalacje nawiewne i wywiewne najczęściej automatyczne, sterowane komputerowo.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!