awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Budownictwo

Pozwolenie na budowę – jak długo jest ważne?

Decydując się na inwestycję budowlaną stajemy przed ogromnym wyzwaniem. Czeka nas mnóstwo trudnych decyzji dotyczących zakupu odpowiednich materiałów, wyboru zastosowanych technologii oraz nawiązywanie współpracy z wieloma firmami specjalizującymi się w różnych obszarach. Do tego dochodzą kwestie prawne. Uzyskanie pozwolenia na budowę może się wydawać końcem kwestii formalnych, lecz należy pamiętać, że ma ono swój okres ważności.

Ustawa o prawie budowlanym

Polskie prawo jasno definiuje ile jest ważne pozwolenie na budowę. Od momentu uzyskania ostateczności we właściwym urzędzie dla planowanej przez nas inwestycji mamy 3 lata na rozpoczęcie prac budowlanych. Decyzja staje się ostateczna, gdy żadna ze stron postępowania, w ustawowo zdefiniowanym okresie czasu (14 dni od momentu powiadomienia) nie zdecyduje się na złożenie odwołania od decyzji organu ją wydającego. Gdy ten okres minie, a my nie podejmiemy żadnych działań zmierzających do realizacji inwestycji, to niestety, ale dokument zezwalający na naszą budowę, traci moc. Oznacza to również, że nawet jeżeli rozpoczniemy budowę terminowo, to zatrzymanie robót na okres dłuższy niż wspomniane 3 lata również nie jest dozwolone.
Bardzo ważną informacją jest to, że nie ma to nic wspólnego z czasem zakończenia inwestycji. Jest to zupełnie inna kwestia, a w przypadku ciągłego prowadzenia prac, bez okresów bezczynności dłuższych niż 3 lata, pozwolenie na budowę jak najbardziej zachowuje ważność.

Jak dopełnić formalności?

Jak wobec tego dokonać rozpoczęcia pracy, aby nie zostać posądzonym o niedopełnienie obowiązku? Należy przedłożyć stosowne zawiadomienie w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. O tym, że wszystko idzie zgodnie z planem, dokumentujemy odpowiednim wpisem w dzienniku budowy. To samo się tyczy okresów przerywania prac. Aby uzyskane pozwolenie na budowę nie utraciło mocy, należy dokumentować poczynania w ramach realizacji inwestycji w dzienniku budowy. Mogą to być nawet pomniejsze prace, niekoniecznie angażujące spore środki finansowe.
Pamiętajmy, że zupełnie inną kwestią są warunki zabudowy, których ważność wygasa na innych zasadach, a o które staramy się przed zawnioskowaniem o pozwolenie na budowę.

Co zrobić, gdy pozwolenie na budowę wygasło?

Jeżeli nie udało się rozpocząć inwestycji w ciągu 3 lat od uzyskania ostateczności, należy ponownie wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę do właściwego organu. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdy staramy się o pozwolenie w sytuacji, gdy prace zostały przerwane na okres dłuższy niż 3 lata. Wtedy, do projektu budowlanego musimy załączyć inwentaryzację. Czyli wyszczególnić już wykonane etapy i obiekty oraz wyjaśnić jak projektant ma zamiar je włączyć w realizowaną inwestycję.

FAQ

Co to jest dom na zgłoszenie?

Dom na zgłoszenie jest to uproszczony sposób procedury prawnej, dzięki której można postawić dom bez zbędnych formalności. Dom na zgłoszenie dotyczy budynków całorocznych o powierzchni zabudowy do 35m2 u podstawy budynki.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?

Wymaganymi dokumentami do uzyskania pozwolenia na budowę są: projekt budowlany (z uzgodnieniami, pozwoleniami i opiniami) w 3 egzemplarzach, potwierdzenie uprawnień architekta, oświadczenie właściciela działki o prawie do dysponowania gruntem na cele budowlane, decyzja o warunków zabudowy w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jak długo trzeba czekać na pozwolenie na budowę?

Zgodnie z prawem budowlanym, rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji może zająć 65 dni.
Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!