awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

spłata kredytu hipotecznego
Lifestyle

Problem ze spłatą kredytu hipotecznego – co zrobić?

Kredyt hipoteczny jest jednym z najpopularniejszych zobowiązań kredytowych, jakie zaciągane są w Polsce. Stosunkowo łatwy dostęp do takich ofert sprawia, że chętnie korzystamy z takiego wsparcia finansowego, by nabywać własne „cztery kąty”. Polskie społeczeństwo się wzbogaca, mamy coraz lepszą zdolność kredytową, jesteśmy uznawani za wiarygodnych klientów. Dzięki temu możemy liczyć na naprawdę atrakcyjne propozycje ze strony banków.

Pamiętajmy jednak, że kredyt hipoteczny zaciągany jest na dużą wartość i długi okres spłaty dlatego warto porównać oferty wszystkich banków na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne i znaleźć najkorzystniejszą dla naszego budżetu. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, czy komfortowa płynność finansowa pozwoli regulować należności w każdym miesiącu. Co zrobić w obliczu tzw. czarnej godziny czy niespodziewanych kłopotów finansowych, kiedy nie mamy możliwości spłacić kolejnej raty kredytu mieszkaniowego? Okazuje się, że kredytobiorca nie musi pogrążać się w kolejne długi, bo same banki podają mu pomocną dłoń. Sprawdź co zrobić, kiedy nie stać cię na spłacanie kredytu hipotecznego już teraz.

Kredyt hipoteczny – negocjacje z bankiem

Jeśli spłata kredytu hipotecznego nie może nastąpić na ustalonych zasadach, jakie zapisane zostały w umowie kredytowej, kredytobiorca powinien udać się do instytucji bankowej i przedstawić swoją sytuację. Dzisiaj większość banków zgadza się na renegocjowanie warunków umowy, przecież zależy im na tym, by zobowiązanie było spłacane. Popadanie w coraz większe długi klienta nie przyczyni się do rozwiązania trudnej sytuacji.

W ramach renegocjowania warunków umowy o kredyt hipoteczny, kredytobiorca może uzyskać wysłużenie okresu współpracy, dzięki czemu raty staną się niższe, a więc możliwe do spłaty. Udaje się też zmienić system spłaty rat, na przykład na raty równe z tych malejących.

Kredyt hipoteczny a inne wsparcie ze strony banków

Dzisiaj kredyty hipoteczne udzielane są na naprawdę korzystnych warunkach. Nierzadko umożliwiają dostarczanie kredytobiorcy dodatkowych bonusów. Każdy klient banku powinien skupić uwagę na wszystkich zapisach umowy, również tych, które dotyczą spłaty comiesięcznych rat w całym okresie spłaty. Świetnym zabezpieczeniem jest między innymi możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. Większość instytucji bankowych udziela takowych na okres 3 albo 6 miesięcy i to bez naliczania dodatkowych odsetek. Dzięki temu klient ma czas na uporanie się z problemami finansowymi.

Jeśli kredytobiorca posiadający kredyt hipoteczny, ma odpowiednią zdolność kredytową, może także zaciągnąć kredyt gotówkowy na dowolny cel, a pozyskane środki przeznaczyć na spłatę zaległych rat. Rozwiązaniem mogą być także szybkie pożyczki, czyli tzw. chwilówki, które zaciąga się nawet bez zdolności kredytowej a jedynie na dane z dowodu osobistej. Osoba, która interesuje się takim rozwiązaniem, musi mieć jednak pewność, że będzie ją stać na spłatę wszystkich zaciągniętych zobowiązań. Łatwość uzyskania dodatkowych pieniędzy bardzo często doprowadza do tzw. spirali zadłużenia, z której niezwykle trudno wyjść.

Opcją na wyjście z problemów finansowych może być także pożyczka hipoteczna. Środki pieniężne potrzebne na spłatę comiesięcznych rat w ramach kredytu hipotecznego uzyskuje się wtedy poprzez zastaw nieruchomości, jaka jest własnością kredytobiorcy. Pamiętajmy jednak, że nie może być to nieruchomość, która została już zabezpieczona hipotecznie.

Jak spłacić kredyt hipoteczny? Popraw płynność finansową

Czy wiesz, że tylko połowa Polaków posiada w ogóle jakiekolwiek oszczędności i raczej nie przekraczają one dwukrotnej pensji? Okazuje się jednak, że każdy z nas może generować nadwyżki pieniędzy, jeśli tylko zmienimy swoje nawyki w kwestii wydawania zarobków. Niestety, większość Polaków nadal więcej wydaje, aniżeli zarabia, konieczny jest minimalizm konsumpcjonizmu. Dzięki temu udaje się generować oszczędności co najmniej kilkuset złotych w skali każdego miesiąca.

Jeśli nie udaje się oszczędzać z bieżącego budżetu, kredytobiorca powinien postarać się o zwiększenie zarobków. Zmiana pracy albo dodatkowe źródło dochodu jest doskonałym rozwiązaniem, by w krótkim czasie odzyskać płynność finansową i „stanąć na nogi”.

Czy wiesz, że przeciętny kredyt hipoteczny spłaca się przez 13 lat? Oczywiście, takie zobowiązanie można brać nawet na 30 lat. Okazuje się jednak, że kredytobiorcy starają się szybciej zakończyć współpracę z bankiem. Im szybciej zostanie spłacone zobowiązanie, tym mniej odsetek trzeba zapłacić instytucji bankowej. Wiele osób decyduje się na przykład na sprzedaż części posiadanego majątku, by tylko móc uwolnić się od zobowiązań bankowych. W razie niemożności spłaty kredytu mieszkaniowego w ostateczności można również spłacić nieruchomość, na którą został zaciągnięty kredyt, a uzyskane środki przeznaczyć na rozliczenie się z bankiem. Nie jest to jednak zbyt opłacalna opcja, na pewno nie jest korzystna wtedy, gdy kredyt hipoteczny został zaciągnięty niedawno.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!