Projekt mieszkania – co powinien zawierać? Czego możesz oczekiwać od projektanta?
Data publikacji 10 maja 2021Coraz więcej osób rezygnuje z samodzielnego urządzania mieszkania i korzysta z pomocy profesjonalistów. Projekty wnętrz mieszkań znacznie ułatwiają aranżację całej przestrzeni, pozwalają ją wykorzystać efektywnie, a jednocześnie uzyskać spójny, zgodny z oczekiwaniami efekt. Aby to wszystko było możliwe, trzeba jednak znaleźć dobrego projektanta.
Co powinna zawierać oferta projektowania mieszkania?
Kompleksowy projekt wnętrz – co się w nim znajduje?
Co z meblami?
Zobacz także: Ile zarabia architekt wnętrz?
Co powinna zawierać oferta projektowania mieszkania?
Projektowanie wnętrz to bardzo szeroka kategoria, dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, dokładnie przyjrzyj się, co projektant lub konkretne studio w jej ramach ci oferuje. Warto upewnić się, czy firma oferuje ci jeden, dwa a może trzy koncepcje, spośród których możesz wybierać. Oferta projektowania wnętrz mieszkań w firmie Deco Nova zawiera aż trzy takie wstępne rozwiązania. Dzięki takiemu podejściu istnieje znacznie większa szansa, że ostateczny projekt, na który się zdecydujesz będzie jak najlepiej dopasowany do twoich konkretnych oczekiwań, wyobrażeń, marzeń, które czasem często zwerbalizować. Klient nie zawsze umie dokładnie zarysować swoją koncepcję, dlatego właśnie profesjonalne studia proponują mu na początku kilka możliwych ścieżek. Na podstawie takiego materiału wstępnego klientowi znacznie łatwiej jest często określić, co mu nie podoba, czego by chciał, a jakich rozwiązań zupełnie nie akceptuje.
To jednak nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę. Przyglądając się ofercie, upewnij się, czy zawiera ona nie tylko wizualizację 3D, ale wszystkie niezbędne projekty, m.in. instalacji hydraulicznej czy elektrycznej. Jeśli decydujesz się na meble w zabudowie, ich projekt także powinien się znaleźć w materiałach od projektanta, podobnie jak bardzo szczegółowe projekty łazienki czy kuchni. Oczywiście cena projektu jest bardzo istotna dla wielu inwestorów, warto jednak upewnić się, czy za konkurencyjną ceną projektu nie idzie zubożenie go o konkretne elementy.
Kompleksowy projekt wnętrz – co się w nim znajduje?
Kompleksowy projekt wnętrz to opracowanie wykonawczo-projektowe. Wizualizacja, propozycja układu funkcjonalnego to tylko punkt wyjścia. Najczęściej rodzi się ona z połączenia oczekiwań inwestora, sposobu widzenia przestrzeni przez projektanta. W ten sposób rodzi się wizja spełniająca wizję klienta, skorygowaną jednak o konkretne rozwiązania aranżacyjne czy projektowe wynikające z wiedzy i doświadczenia studia projektowego. Taka wstępna koncepcja musi jednak znaleźć swoje konkretne rozwinięcie w szczegółowy projekt wykonawczy. Dlatego podczas rozmów wstępnych ze studiem lub konkretnym projektantem, warto upewnić się, że w ramach umowy możesz oczekiwać projektu uwzględniającego:
- rzut z aranżacją mieszkania (lub określonych pomieszczeń, jeśli nie projektujesz całości),
- wizualizację 3D, powinna ona być wykonana właściwie dla każdego pomieszczenia użytkowego; nie robi się jej jedynie dla korytarza, schowków i garderoby,
- rzuty sufitów uwzględniające projekt oświetlenia,
- rzuty posadzek łącznie z uwzględnieniem kierunku układania płytek lub paneli (zdarzają się naprawdę skomplikowane, ale wyjątkowo efektowne wzory),
- kompletny projekt instalacji hydraulicznej,
- kompletny projekt instalacji elektrycznej,
- rzuty z zaznaczonym rozkładem mebli w każdym z pomieszczeń, w tym AGD i RTV oraz urządzeń sanitarnych,
- rysunki ścian, jeśli przewidziano na nich dodatkowe prace – malarskie, tapetę, lamele, sztukaterię,
- szczegółowy projekt łazienki i kuchni,
- projekt mebli pod zabudowę,
- projekt szaf wnękowych wykorzystanych w aranżacji,
- zestawienie stolarki budowlanej.
To jednak nie zawsze wszystko, czego możesz potrzebować od projektanta. Jeśli zapada decyzja o wyburzaniu lub przesuwaniu ścian działowych, klient powinien otrzymać kompletne rzuty obrazujące przebudowę całości. Możliwe jest także, że projekt zakładać będzie zmianę instalacji grzewczej. W takim przypadku również potrzebny jest szczegółowy plan jej nowej wersji.
Co z meblami?
Wielu inwestorów oczekuje, że rola projektanta wnętrz nie ograniczy się jedynie do wymienionych powyżej punktów, ale obejmie absolutnie całościową realizację aranżacji. W tym przypadku najważniejszym jej elementem, którego nie obejmuje tradycyjny projekt wnętrz, jest konkretne wskazanie mebli, które powinny stanąć w mieszkaniu. Oczywiście część inwestorów na bazie wizualizacji i rzutów od projektanta z wielką przyjemnością oddaje się samodzielnemu wyborowi mebli. Wiele osób jednak, szczególnie w takim mieście jak Warszawa, jest na tyle zapracowanych i zajętych innymi obowiązkami, że liczy na to, że projektant wyręczy ich z konieczności samodzielnego przeczesywania oferty sklepów meblowych. Profesjonalne studia projektowe udostępniają swoim klientom takie rozwiązanie. W ramach dodatkowej usługi do projektu można otrzymać katalogi mebli sugerowanych przez projektantów. Można także poprosić o dodatków pakiet uwzględniający ogrzewanie podłogowe, instalację kina domowego czy klimatyzacji. W dużych miastach standardem powoli staje się dostosowywanie oferty do klienta tak, aby musiał on jak najmniej dodatkowej pracy włożyć w urządzenie swojej przestrzeni. Dla wielu potencjalnych inwestorów to często bezcenne rozwiazanie.
Treść dostarczona przez Deco Nova.