Żyjemy w coraz bardziej zabieganym świecie. Chwile relaksu są dla nas odstępstwem od normy, dlatego tak bardzo zwracamy na nie uwagę. Wiele osób korzysta z zabiegów masażu u specjalistów, ale nie każdy ma czas i chęci, by wziąć udział w takiej aktywności. Ciekawą alternatywą wydaje się masaż wodny, czyli hydromasaż, który możemy przeprowadzić w domowym zaciszu, masując zmęczone ciało, usuwając napięcie i łagodząc stres.
Warto zauważyć, że hydromasaż to jedna z najstarszych i naturalnych metod leczenia na świecie. Już kilkuminutowy masaż wodny działa odprężająco i profilaktycznie wpływa na nasz organizm, dodatkowo nie jest uciążliwy dla kręgosłupa i stawów, a także poprawia nastrój. Hydroterapia ma doskonałe właściwości kosmetyczne, woda i para wodna nawilżają cerę, czyniąc ją w naturalny sposób zdrową i sprężystą.
Nie tylko wanna z hydromasażem
Z domowym hydromasażem z reguły kojarzą się wanny, ale nie jest to jedyna opcja. Na rynku jest dostępnych wiele kabin prysznicowych, które są wyposażone w dysze z hydromasażem zapewniające nam masaż wodny. Alternatywą dla tego rozwiązania są podtynkowe dysze z hydromasażem.
Urządzenia do hydromasażu znajdziecie pod linkiem: https://euroterm24.pl/technika-sanitarna/hydromasaze
Wskazania do hydromasażu
Masaż wodny jest świetnym sposobem na relaks, ale także dobrze wpływa na:
- zaburzenia krążenia obwodowego,
- choroby reumatyczne,
- stany po urazach tkanek,
- nerwicę wegetatywną,
- cellulit,
- bezsenność,
- rozstępy,
- obniżone ciśnienie tętnicze,
- silny stres,
- rwę kulszową.
Przeciwwskazania do masażu wodnego
Hydromasaż jest relaksującym zabiegiem, ale niestety nie jest on wskazany dla każdego. Osoby mające te dolegliwości nie powinny korzystać z tego zabiegu:
- zaawansowane nadciśnienie tętnicze,
- ciąża,
- zakrzepica,
- nowotwór,
- niektóre choroby skóry,
- padaczka,
- ostre infekcje,
- otwarte rany,
- choroba wieńcowa.
Co więcej, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy na nasze schorzenie wpływa masaż wodny, warto skorzystać z porady lekarza.
Zasady korzystania z hydromasażu
Wanny z hydromasażem są bezpieczne dla zdrowych osób, ale jeśli korzystamy z nich pierwszy raz, warto pamiętać o pewnych wskazówkach.
- Nie należy korzystać z masażu po obfitym posiłku.
- Przed hydromasażem warto wziąć dokładny prysznic, cząstki mydła i martwego naskórka mogą zmniejszyć efektywność masażu wodnego.
- Wieczorem przed pójściem spać nie kąpiemy się dłużej niż 30 minut lub zwiększamy stopniowo długość masażu wodnego przed snem. Tak by nie wpłynął on negatywnie na nasze zasypianie.
- Na orzeźwienie warto zastosować chłodny i krótki masaż – na przykład 10 minut w temperaturze 20 stopni C.
- Zmieniamy pozycję podczas leżenia w wannie.
- Po wyłączeniu funkcji masażu dobrze jest odpocząć w wodzie. Także po wyjściu warto odpocząć kilka minut.
Wanna lub prysznic z hydromasażem to świetny sposób na relaks, lub leczenie dolegliwości, ale by zadziałał, musi być stosowany przy zachowaniu zasad ostrożności.