awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Sposoby układania paneli podłogowych
Dom

Sposoby układania paneli podłogowych

Wybór właściwego koloru i wzoru paneli podłogowych to dopiero pierwszy krok na drodze do aranżacji pokoju. Równie istotny jest sposób ułożenia paneli, aby razem tworzyły one estetyczną i ciekawie prezentującą się płaszczyznę dekoracyjną.

Jak układać panele podłogowe?

Sposób ułożenia paneli podłogowych zależy m.in. od rozmiaru pokoju, kierunku padania światła słonecznego, rodzaju zastosowanej fugi, a także stylu, w jakim zostało zaprojektowane dane pomieszczenie. Panele laminowane najlepiej układać w kierunku padających promieni słonecznych. Jeśli zatem w jednej ze ścian pomieszczenia znajduje się okno, to panele podłogowe powinny zostać ułożone prostopadle względem tej ściany. Dzięki temu można w miarę łatwo wyeliminować wszelkie nierówności i niedoskonałości, jakie pojawiają się pomiędzy panelami. Warto na marginesie zaznaczyć, że ryzyko pojawienia się tych wad jest odwrotnie proporcjonalne do jakości paneli. W przypadku produktów oferowanych przez markę my-floor.pl jest ono w zasadzie zerowe.

Panele a ostateczny wygląd pokoju

Właściwe ułożenie paneli ma wpływ nie tylko na stylistykę podłogi, ale też na ogólną aranżację pokoju. W przypadku kwadratowych pomieszczeń warto układać panele zgodnie z kierunkiem padania światła słonecznego, gdyż dzięki temu można je optycznie powiększyć. Jeśli pokój osadzony jest na planie prostokąta, to panele można w nim układać wzdłuż lub wszerz. Pierwsza metoda pozwoli optycznie wydłużyć pomieszczenie i raczej nie sprawdzi się w przypadku długich, wąskich korytarzy. Z kolei układanie paneli wszerz będzie w takich pomieszczeniach jak najbardziej wskazane, gdyż pozwoli optycznie poszerzyć wnętrze.

Kierunek ułożenia paneli, a ich wzornictwo

Niektóre panele posiadają oprócz swej barwy dodatkowe zdobienia, np. w postaci naturalnie wyglądających słojów drewna. Szczerze mówiąc w tym przypadku trudno jednoznacznie określić, w jakim kierunku warto układać panele podłogowe. O ile układanie ich wzdłuż zajmuje mniej czasu i pozwala efektywniej wykorzystać dostępny materiał, o tyle układanie paneli wszerz zapewnia niesamowity efekt wizualny, ale zajmuje dużo więcej czasu. Zaleca się zatem, aby inwestor zakupił na próbę kilka kawałków paneli, a następnie rozłożył je na podłodze i sprawdził, jak prezentują się one w różnych porach dnia.

Krzywe ściany nie muszą być wyzwaniem!

W nowoczesnym budownictwie układanie paneli podłogowych jest raczej dość proste, gdyż ściany są równe, a kąt pomiędzy nimi to często idealne 90 stopni. W przypadku domów budowanych „za starych czasów” wcale tak nie musi być. Dlatego przerwy pomiędzy ścianą a panelami warto potraktować np. jako dylatację. Można ją ładnie zamaskować za pomocą listew przypodłogowych. Przycinanie listew na miarę jest bardzo dużym wyzwaniem i raczej może się nie udać.

Istnieją różne sposoby układania paneli podłogowych. Trudno wybrać jedną i niezawodną metodę, która sprawdzi się w przypadku określonych wnętrz. Dlatego kwestią decydującą o wyborze określonej metody jest wizualizacja panel w odniesieniu do konkretnego pomieszczenia.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!