awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

jak naprawić pękniętą ścianę
Budownictwo Dom

Sprawdź, jak naprawić pękniętą ścianę w prosty sposób!

Naprawa pękniętej ściany może być wykonana przy użyciu szeregu technik, w zależności od stopnia uszkodzenia. Jeśli pęknięcie jest niewielkie, można je naprawić używając specjalnych klejów do ścian lub zaprawy murarskiej. Jeśli pęknięcie jest głębsze, konieczne będzie skucie starego tynku i wyrównanie ściany nowym. Po nałożeniu nowego tynku i pozostawieniu go do całkowitego wyschnięcia, ściana może zostać pomalowana farbą lub tapetowana. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak naprawić pękniętą ścianę w bardzo prosty sposób!

Sprawdź także: Jak naprawić spłuczkę? Instrukcja jak naprawić spłuczkę do wc

Jak powstają rysy na ścianie?

Rysy na ścianie mogą powstawać na skutek: niewłaściwej eksploatacji lub użytkowania, wady materiału lub wykonania, działania sił i czynników zewnętrznych, uszkodzeń mechanicznych pochodzenia wewnętrznego lub zewnętrznego (np. odpryskiwanie tynku). Przyczyny rysowania ścian są różnorodne i mogą być spowodowane m.in.: naprężeniami konstrukcyjnymi budynku (np. wskutek prac remontowych), otwieraniem i zamykaniem drzwi czy okien, uderzeniami mebli lub innych przedmiotów o ściany, wilgocią, kurzem itp.

Jak zapobiegać pęknięciom na ścianie?

  • Używać wysokiej jakości zapraw murarskich i farb do malowania ścian.
  • Wykonywać regularne kontrole stanu ścian, aby upewnić się, że są one wolne od wilgoci i uszkodzeń mechanicznych.
  • Regularnie usuwać drobne pęknięcia i naprawiać je w odpowiedni sposób, używając specjalnych materiałów naprawczych lub farby elastomerowej.
  • Stosować dodatkowe warstwy tynku na mocno obciążone ściany, aby zwiększyć ich wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych.
  • Zmniejszyć nadmierne obciążenia ścian drabinkami lub innymi elementami dekoracyjnymi poprzez przeniesienie ich do innej części domu lub umieszczenie na specjalnie do tego przygotowanej powierzchni.
pęknięta ściana

Sprawdzone produkty na pękniętą ścianę w domu

Aby nasze ściany nie pękały przez długie lata, warto stosować sprawdzone produkty. Siatka wzmacniająca jest rodzajem siatki stalowej lub plastikowej, którą można umieścić na pękniętej ścianie, aby wzmocnić strukturę i zapobiec rozszerzeniu się uszkodzenia. Folie naprawcze to elastyczne materiały, które można przykleić na powierzchni pękniętej ściany, aby wypełnić szpary i zapobiec jej dalszej degradacji. Zestaw naprawy pękniętych ścian to gotowy zestaw składający się ze specjalnych narzędzi i materiałów do naprawy pokrycia ściennego oraz usunięcia ubytków, np. fugi akrylowe. Gips szpachlowy jest sposobem naprawienia pokrycia ściennego zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Można go stosować do wypełniania ubytków w tynku lub cementowym murze lub do trwałego wypełniania szybko twardniejących mieszanek zapraw gipsowo-cementowych lub gipsu.

Zobacz również: https://www.awbud.pl/jak-skutecznie-naprawic-cieknacy-kran-sprawdzone-sposoby/

Instrukcja krok po kroku jak naprawić pękniętą ścianę

1. Użyj łopatki i wybij wszystkie kawałki tynku wokół pęknięcia.

2. Wyczyść pęknięcie z pyłu i kurzu używając odkurzacza lub wilgotnej szmatki.

3. Nałóż na pęknięcie gipsowej masy naprawczej, przyciśnij i wygładź ją szpatułką lub łopatką do gipsu.

4. Pozostaw gipsową masę na kilka godzin, aby się związała i wyschła.

5. Przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym (osobiście polecam papier ścierny o gradacji 150) i usuń pozostałe resztki gipsu z powierzchni ściany.

6. Na całej powierzchni nasmaruj warstwę farby gipsowej, po czym pozostaw jeszcze na kilka godzin do wyschnięcia.

7. Zafarbuj całość dowolnie wybraną farbami emulsyjnymi lub akrylowymi (polecamy usunąć nadmiar farby wilgotna szarfa).

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!