awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Stalowe hale magazynowe
Budownictwo

Stalowe hale magazynowe – dlaczego Twoja firma ich potrzebuje?

Obecnie we wszystkich gałęziach przemysłu coraz częściej powstają budynki o konstrukcji stalowej. Takie hale są dostępne w wariantach o różnych długościach i szerokościach, dzięki czemu każdy klient znajdzie produkt, który będzie dostosowany do jego wymagań.

Stal jest szerokostosowana do produkcji różnego rodzaju prefabrykowanych budynków, takich jak magazyny, hale, warsztaty czy hangary. Jest materiałem konstrukcyjnym, który w niemal 100% nadaje się do recyklingu, co jest ogromną zaletą z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju. Co więcej, podczas montażu budynków przemysłowych o konstrukcji stalowej nie powstaną żadne odpady przemysłowe.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o konstrukcji stalowej

Stalowe hale magazynowe to solidne konstrukcje, które zapewniają wysoką wytrzymałość podczas trudnych warunków atmosferycznych: ekstremalnych temperatur, intensywnych opadów deszczu, śniegu czy porywistego wiatru. W porównaniu z budynkami betonowymi te o konstrukcji stalowej mogą powstać w zaledwie kilka tygodni czy nawet kilkanaście dni – i to przy znacznie niższych kosztach. W efekcie powstaje bezpieczny, całoroczny magazyn o lepszych parametrach i większej użyteczności.

Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o zastosowanie stalowej hali –takie konstrukcje są wykorzystywane jako magazyny, warsztaty, a także miejsca do prowadzenia działalności handlowej czy usługowej. Budynki magazynowe o konstrukcji stalowej składają się z paneli ściennych i podłogowych, płatwi, kolumn oraz innych elementów, z których każdy jest połączony spawami, śrubami lub nitami. Dzięki temu budynek jest trwały i bezpieczny w eksploatacji.

Dla zapewnienia lepszych właściwości antykorozyjnych oraz odporności na czynniki zewnętrzne stosuje się cynkowanie ogniowe. Żywotność takiej konstrukcji stalowej wynosi do 50 lat. Niektórzy producenci hal magazynowych oferują budynki o różnych gabarytach, co ułatwia rozbudowę i łączenie kilku hal w złożone struktury. Przykładem takiej firmy jest Fourtech, z której ofertą możesz zapoznać się pod tym adresem:https://www.fourtech.pl/pl/.

Jakie korzyści może przynieść Twojej firmie stalowa hala magazynowa?

Realne oszczędności

W związku z tym, że konstrukcje stalowe są trwałe, szanse na ich pęknięcie lub uszkodzenie są ograniczone. Prefabrykaty wymagają znacznie mniej konserwacji niż budynek z drewna lub cegły. Ostatecznie zmniejsza to koszty utrzymania hali magazynowej do niezbędnego minimum.

Niższe koszty pracy

Nie musisz zatrudniać ekipy budowlanej do stworzenia stalowej hali magazynowej i płacić dodatkowych pieniędzy, ponieważ powstaje ona u producenta z dociętych na wymiar prefabrykatów. Robocizna ogranicza się do połączenia tych struktur spawami oraz nitami, a także rozładunku i montażu gotowej konstrukcji we wskazany miejscu.

Krótki czas budowy

Budowa tradycyjnego magazynu z cegły i betonu może trwać nawet 2–3 miesiące, natomiast w przypadku wyboru konstrukcji stalowych czas ten można skrócić o jedną trzecią. Szybka realizacja to jedna z najważniejszych zalet hali magazynowej.

Większa elastyczność

W związku z tym, że prefabrykowane hale powstają na wymiar, magazyn może być tak długi, szeroki i wysoki, jak wymaga tego projekt. W miarę rozbudowy firmy, taką konstrukcję można skalować poprzez łączenie ze sobą wielu przestrzeni magazynowych.

Wysoka trwałość

W porównaniu z innymi materiałami, takimi jak drewno i beton, stal konstrukcyjna jest bardziej odporna na pleśń, szkodniki i ogień. Wysokiej jakości hale ze stali konstrukcyjnej potrafią wytrzymać również obciążenia śniegiem, przez co nie trzeba martwić się koniecznością odśnieżania dachu w przypadku intensywnych opadów.

Konstrukcje przyjazne środowisku

Zielone i przyjazne dla środowiska konstrukcje są obecnie bardzo pożądane. Prefabrykowane hale można wykonać ze stali pochodzącej z recyklingu. Wykorzystując zalety stali konstrukcyjnej, możesz zyskać dostęp do taniej przestrzeni magazynowej, a także realnie przyczynić się do ochrony środowiska.

To tylko kilka powodów, dla których stal stanowi doskonały wybór dla budownictwa komercyjnego – zwłaszcza dla firm budujących nowy magazyn. Realnych korzyści z zastosowania konstrukcji stalowych jest w rzeczywiście znacznie więcej.

Hala przemysłowa ze stali a pozwolenie na budowę – czy jest konieczne?

Decydując się na budowę hali, warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach wymaga to uzyskania zezwolenia, które wydawane jest na podstawie projektu budowlanego. Według przepisów polskiego prawa hala stalowa jest obiektem tymczasowym, nie budynkiem. Oznacza to, że po 180 dniach należy ją rozebrać lub przenieść w inne miejsce – w przeciwnym wypadku należy liczyć się z wysoką karą pieniężną. Ograniczenie to można jednak ominąć. W jaki sposób? Przekształcając halę tymczasową w całoroczną.

W tym celu wystarczy złożyć w odpowiednim urzędzie wniosek o pozwolenie na budowę, pamiętając o tym, aby wszystkie formalności zostały dopełnione w ciągu 180 dni od momentu wzniesienia pierwotnej konstrukcji. Warto wiedzieć, że czas oczekiwania na wydanie decyzji wynosi średnio do 30–50 dni. Po uprawomocnieniu się decyzji (następuje to po 7 dniach) i odpowiednim przygotowaniu, można rozpocząć budowę hali.

Składając wniosek, pamiętaj o załączeniu następujących dokumentów:

  • projektu architektoniczno-budowlanego,
  • projektu zagospodarowania terenu,
  • dokumencie potwierdzającym prawo do dysponowania gruntem na cele budowlane,
  • wypisie i wyrysie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub decyzję o warunkach zabudowy).

Fourtech – producent hal magazynowych, których potrzebujesz!

Jeśli myślisz o funkcjonalnej, trwałej, niedrogiej i dostosowanej do potrzeb Twojej firmy hali magazynowej, już teraz zapoznaj się z ofertą firmy Fourtech z siedzibą w Koszalinie. Doświadczony producent konstrukcji stalowych – hal, magazynów, warsztatów i hangarów – wykona wstępną wycenę zlecenia na podstawie projektu, a także przetransportuje i zamontuje magazyn we wskazanym miejscu. Postaw na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie!

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!