awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Szynoprzewody
Lifestyle

Szynoprzewody i ich rodzaje – to musisz wiedzieć!

Szynoprzewody to rozwiązanie, które ze względu na funkcjonalność bardzo szybko zdobyło popularność – w obiektach komercyjnych, produkcyjnych, a nawet w użytku domowym. Gwarantują łatwą, a przy tym estetyczną metodę tworzenia instalacji elektrycznych. Jak dzielą się szynoprzewody i gdzie najlepiej się sprawdzają?

Podstawowe różnice i charakterystyka szynoprzewodów

Szynoprzewody dostępne są w wielu różnych konfiguracjach. Ich rodzaje uzależnione są od potrzeb użytkownika końcowego. Przy wykorzystaniu tylko zaledwie jednej linii mogą zasilać urządzenia zarówno jedno-, jak i trójfazowe. Ich zaletą jest także to, że poszczególne elementy instalacji opartych na szynoprzewodach, które przewodzą prąd elektryczny, można w łatwy sposób zamontować i zdemontować. Problemów nie nastręcza też ich modyfikacja i rozbudowa. Z powodzeniem zastępują tradycyjną sieć elektryczną. Dzięki modułowej konstrukcji szynoprzewodów można zbudować dowolny rodzaj sieci. Obsługują bardzo duże natężenia sięgające rzędu 5000 amperów, co sprawia, że praktycznie wszędzie znajdują zastosowanie. Wśród głównych różnic pomiędzy różnymi typami szynoprzewodów wymieniane są materiały, z których zostały wykonane, liczba faz, długość, kształt, rodzaj izolacji, a także kolor. Jednak najważniejszy podział szynoprzewodów dokonywany jest ze względu na zastosowanie.

Podstawowy podział szynoprzewodów

Szynoprzewody dzielą się głównie ze względu na praktyczne przeznaczenie. Szynoprzewody o prądzie znamionowym dochodzącym do 5000 amperów służą do transmisji i dystrybucji prądu o dużej mocy. Osobną grupę stanowią wodoodporne szynoprzewody IP68. Są one przeznaczone do użytku zewnętrznego. Dzięki stopniowi ochrony IP68 gwarantują maksymalną wodoodporność szynoprzewodów. Cechują się również niewrażliwością na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dlatego najczęściej wykorzystywane są na zewnątrz. Z kolei ognioodporne szynoprzewody znajdują zastosowanie przede wszystkim w obiektach wymagających zwiększonego zakresu ochrony przeciwpożarowej. Gwarantują nieprzerwane, nawet 3-godzinne zasilanie podczas pożaru. Kolejnym rodzajem szynoprzewodów są rozwiązania tzw. dystrybucyjne. Ich charakterystyczną cechą jest  kompaktowość. Szynoprzewody dystrybucyjne są alternatywą dla tradycyjnie używanych połączeń kablowych i pozwalają na zasilanie urządzeń o średniej mocy. Natomiast szynoprzewody małej mocy zasilają bezpośrednio urządzenia lub gniazda wtyczkowe. Ich konstrukcja jest lekka, a zarazem wytrzymała, ze względu na budowę ze stali galwanizacyjnej. Rozwiązania te mają stopień ochrony IP55. Taki sam stopień ochrony posiadają szynoprzewody oświetleniowe. Zasilają one odbiorniki małej mocy i oświetlenie. Cechują się małymi spadkami napięć i lekkością. Ostatnim rodzajem są szynoprzewody do odbiorników ruchomych, wykorzystujące specjalne wózki. Dostarczają energię elektryczną do urządzeń poruszających się w określonym wcześniej, zdefiniowanym trybie.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!