Praca w leśnictwie, podobnie jak pozostałe prace wykonywane na świeżym powietrzu, to wymagająca praca, która od pracowników oczekuje dużej sprawności fizycznej i wytrzymałości. W takiej pracy największym czynnikiem są warunki atmosferyczne. Pracownik może być, w zależności od pory roku, narażony na upały albo dotkliwe wiatry, chłód czy opady deszczu lub śniegu.
Trzeba przyznać, że nie jest to praca najłatwiejsza i nie wszyscy na taką się zdecydują. Taki pracownik musi być wyposażony w niezbędne narzędzia, oraz odpowiednią ochronę. Jakie narzędzia i odzież powinien być więc wyposażony taki pracownik? Dlaczego spodnie antyprzecięciowe są tak ważne w pracy w lesie? Jakie najważniejsze elementy bezpieczeństwa powinny zostać zaimplementowane podczas takiej pracy? A także jak w związku z tym być bezpiecznym podczas takiej pracy – o tym opowiemy w poniższym artykule.
Ochrona pracownika – najważniejsze informacje
Od czego zacząć? Od odzieży i obuwia ochronnego. Przykłady takich środków ochronnych to:
- Spodnie antyprzecięciowe Engelbert Strauss – to jeden z przykładów spodni świetnej jakości, z odpowiednim certyfikatem i z wykorzystaniem odpowiedniej jakości materiałów, dzięki czemu, w przypadku chociażby obsunięcia się piły łańcuchowej trzymanej w ręce, pracownik wyjdzie z takiego wypadku bez większego szwanku. Takie spodnie posiadają specjalny splot, który utrudnia penetrację łańcucha przez warstwę tkaniny spodni.
- Obuwie ochronne – drugi, równie ważny element. Specjalistyczne obuwie BHP chroni stopy pracownika przed upadkiem ciężkich czy ostrych narzędzi – dzięki specjalistycznym komponentom, blachom w noskach czy z tyłu butów, w przypadku nacisku, stopa narażona na wypadek nie zostanie całkowicie zniszczona.
- Kask! To kolejny, jakże ważny element ochronny, bez którego praca w lesie może być naprawdę niebezpieczna. Zazwyczaj leśnicy nie pracują w lesie w trakcie dużych wiatrów, w związku z zagrożeniem, jakie to niesie. Ale w przypadku wycinki drzew, wystarczy gałąź, która spadnie komuś na głowę, mogąc tym samym doprowadzić do tragedii. Dlatego kask to element obowiązkowy i konieczny w przypadku pracy w lesie.
To tylko kilka najważniejszych przykładów zabezpieczenia pracownika w lesie. Ale pamiętajmy również o odpowiednio dobranych narzędziach, przeznaczonych do użytku profesjonalnego – praca w lesie to zupełnie inne narzędzia, niż chociażby praca w ogrodzie.
Podsumowanie
W każdej pracy należy zwracać uwagę na swoje bezpieczeństwo – niezależnie od tego, czy jest to praca w biurze, na budowie, czy w lesie. Odpowiedzialność leży po stronie zarówno pracodawcy, jak i samego pracownika. Jeśli, pomimo zapewnionych przez pracodawcę środków ochrony, pracownik z nich nie skorzysta, tym samym może sprowadzić na siebie naprawdę poważne konsekwencje w postaci utraty zdrowia lub w najgorszym przypadku nawet życia. Więc uważajmy na siebie – pracując w lesie, w ogrodzie, czy rąbiąc drewno na działce.