awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Budownictwo

W tych sytuacjach pomoże nam polisa mieszkaniowa

Ochrona swojego dobytku jest dla każdego ważna. Niestety, nawet jeśli jesteśmy bardzo uważni, mogą spotkać nas różne zdarzenia losowe, których się nie spodziewamy, a które mogą sprawić, że stracimy swój majątek. Pożar, zalanie, kradzież – to tylko niektóre sytuacje, jakie mogą np. zniszczyć nasze mieszkanie. Co zrobić, by uchronić się przed ponoszeniem kosztów napraw z własnej kieszeni? Można np. wykupić dobrą polisę mieszkaniową. W jakich sytuacjach może być ona pomocna oraz na co zwracać uwagę przy wyborze? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Polisa mieszkaniowa – w jakich sytuacjach może być ona pomocna?

Mimo że polisa mieszkaniowa nie jest obowiązkowa, jeśli nie kupujesz domu czy mieszkania wspomagając się kredytem hipotecznym, to może ona uchronić Cię przed ogromnymi stratami finansowymi. Nawet jeśli wyposażysz swoją nieruchomość w monitoring czy różnego rodzaju czujniki, nie jesteś w stanie zabezpieczyć się przed np. zalaniem przed sąsiada czy zwarciem instalacji elektrycznej. Do tego dochodzą akty wandalizmu oraz kradzieże, które mogą się zdarzyć, nawet jeśli posiadasz dobre zamki w drzwiach i oknach. Jeśli wykupisz dobrą polisę mieszkaniową, możesz nie tylko otrzymać wsparcie finansowe, niezbędne do pokrycia kosztów napraw szkód, jakie powstały, lecz także np. pomoc fachowców, takich jak hydraulik czy elektryk, a nawet np. zakwaterowanie na czas remontu. To, jak duży będzie zakres ochrony, będzie zależało przede wszystkim od tego, na jaki produkt towarzystwa ubezpieczeniowego się zdecydujesz. Co ważne, nie tylko powierzchnia mieszkania może być objęta ubezpieczeniem i znajdujące się w niej meble czy sprzęt AGD oraz RTV, ale także np. meble ogrodowe znajdujące się na zewnątrz, czy nieruchomości domowe (np. hulajnoga).

Zalanie mieszkania – kiedy otrzymasz odszkodowanie?

Zalanie mieszkania to jedno z najczęściej występujących zdarzeń, podczas których może ucierpieć nasze mieszkanie. Nie każdy o tym wie, ale ubezpieczyciel może uwzględnić nie tylko zalanie wodą, ale także innymi cieczami, co może być skutkiem:

  • awarii instalacji lub urządzeń wodno-kanalizacyjnych,
  • awarii układu grzewczego, klimatyzacji, pomp wodnych, itp.,
  • cofnięcia się ścieków z sieci kanalizacyjnej,
  • awarii instalacji tryskaczowej lub gaśniczej,
  • nieumyślnego pozostawienia otwartych kurków w urządzeniach wodno-kanalizacyjnych na skutek przerwy w dopływie wody.

W warunkach umowy Twojej polisy znajdziesz szczegółowe zapisy, które będą informować, w jakich sytuacjach będzie możliwe uzyskanie odszkodowania. Ubezpieczenie może obejmować nie tylko zalanie przez sąsiada, ale także np. przez nieszczelny dach (w przypadku mieszkań ulokowanych na ostatnim piętrze). Więcej informacji na temat: „zalanie sąsiada – co dalej?”, możesz znaleźć m.in. na stronie Ubezpieczeniaonline.pl.

Kiedy uzyskanie odszkodowania nie będzie możliwe?

Są sytuacje, w których otrzymanie wsparcia finansowego nie będzie możliwe, nawet jeśli wykupisz polisę mieszkaniową. Tzw. wyłączenia to standardowy dział w każdej polisie. Są to zdarzenia, które uniemożliwiają uzyskanie odszkodowania. Choć w poszczególnych firmach, lista takich zdarzeń może być różna, to zazwyczaj będą nimi np. kradzież z włamaniem, podczas którego włamywacz nie zostawi żadnych śladów np. wybitej szyby czy uszkodzonego zamka, a także np. szkody powstałe na skutek celowego działania lub rażącego niedbalstwa (np. niezamknięcie domu na klucz, pozostawienie otwartych okien i wyjście z mieszkania). Nie otrzymasz odszkodowania także, gdy nie opłacasz regularnie składek. W przypadku rozszerzenia, jakim jest OC w życiu prywatnym, które zawiera szkody, które powstały wskutek działań zwierząt domowych, nie uzyskasz odszkodowania, gdy zwierzę jest zawarte w wyłączeniach (np. jest psem rasy uznanej za agresywną).

Szkoda w mieszkaniu – krok po kroku

Zniszczenie mienia to zawsze przykra sytuacja, na którą nie jesteśmy przygotowani. Niestety, jeśli szkoda będzie miała miejsce w Twoim mieszkaniu czy domu, będziesz musiał stawić temu czoła. Co powinieneś zrobić? Przede wszystkim zachować spokój, a następnie:

  • jeśli to możliwe, zapobiec rozprzestrzenianiu się szkody, by zmniejszyć straty (np. powiadomić sąsiada, by zakręcił wodę, ugasić pożar);
  • jak najwcześniej powiadomić zarządcę budynku o powstałej szkodzie;
  • zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiłeś polisę mieszkaniową (dokładny termin znajdziesz w umowie, jednak najlepiej zrobić to w ciągu trzech dni);
  • złożyć poprawnie wypełnione i podpisane dokumenty wymagane przez ubezpieczalnie do uzyskania odszkodowania;
  • przedłożyć ubezpieczycielowi wykaz zniszczonych lub uszkodzonych przedmiotów;
  • nie dokonywać żadnych zmian w przedmiocie ubezpieczenia, aż do czasu przybycia przedstawiciela, który ustali okoliczności szkody itp.;
  • zezwolić ubezpieczycielowi na ustalenie przyczyn i rozmiarów szkody.

Więcej informacji znajdziesz m.in. na stronie internetowej Ubezpieczeniaonline.pl (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/miales-szkode-domu-lub-mieszkania-zglos-ja-ubezpieczycielowi/129.html).

Artykuł sponsorowany

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!