awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

budowa domu
Dom

Własny dom? Pamiętaj o tych rzeczach

Przy budowaniu domu trzeba załatwić ogrom formalności — wie o tym każdy, kto kiedyś próbował, dopiero planuje lub jest w trakcie budowy własnych czterech ścian. Podczas prac budowlanych i wykończeniowych należy podjąć niezwykle ważne decyzje, od których będzie zależeć naprawdę wiele. Sprawdź, o jakich rzeczach warto pamiętać, zanim zamieszka się w świeżo wybudowanym budynku mieszkalnym.

Budowa domu — o czym pamiętać?

Przed przystąpieniem do budowy warto zdać sobie sprawę z ilości formalności, jakich należy dopełnić. Podstawowym dokumentem, który trzeba sporządzić, zanim jeszcze pomyśli się o wynajęciu ekipy budowlanej, jest projekt domu. Bez niego nie można zgłosić zamiaru wybudowania budynku i nie otrzyma się pozwolenia na rozpoczęcie prac. Projekt to absolutne minimum, lecz oprócz tego powinno się zawczasu pomyśleć o kilku innych kwestiach — więcej szczegółów poniżej.

Malowanie elewacji

To jeden z końcowych etapów wykończeniowych, do którego zabiera się po nałożeniu warstwy izolacyjnej na ścianach zewnętrznych. Koszt malowania elewacji waha się w zależności od użytego materiału. W celu minimalizacji wydatków większość właścicieli domów murowanych decyduje się na pokrycie fasady tynkiem i farbą zewnętrzną, co stanowi stosunkowo niedrogie i uniwersalne rozwiązanie pasujące zarówno do budynków wznoszonych w sposób tradycyjny, jak i do nowoczesnej architektury. Oczywiście, finalne koszty zależą od większej ilości czynników, w tym m.in.:

  • powierzchni malowania — im większy, wyższy i szerszy dom, tym bardziej wzrośnie cena usługi; firmy remontowe zazwyczaj podają stawki w przeliczeniu na 1 metr kwadratowy;
  • sposobu malowania — malowanie tradycyjnym wałkiem jest zwykle droższe, gdyż zajmuje o wiele więcej czasu; lepiej poszukać firmy, która oferuje malowanie natryskowe ścian zewnętrznych;
  • rodzaju domu — za malowanie elewacji w starym domu zapłaci się więcej, ponieważ ściany w takich domostwach wymagają odpowiednich prac konserwacyjnych, np. odtłuszczania, czyszczenia lub odgrzybiania;

Mimo że malowanie elewacji wykonuje się przy wykończeniu, warto o nim pomyśleć dużo wcześniej, by odnaleźć pasujące rozwiązanie, zanim przystąpi się do końcowego etapu prac budowlanych.

Sposób ogrzewania budynku

Podobnie jak w przypadku malowania, już na etapie projektowania domu powinniśmy rozważyć sposób utrzymywania ciepła w budynku. Na rynku istnieje wiele możliwości w zakresie ogrzewania, od kotłów na paliwo stałe po elektryczne grzejniki. W ostatnich latach dość popularne wśród stały się pompy ciepła, które w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi okazują się naprawdę wydajnym systemem grzewczym. Jeśli chodzi o to, jak działa pompa ciepła w domu — wszystko zależy od rodzaju urządzenia. Pompy mogą być zasilane powietrzem, wodą, a nawet pobierać ciepło z gruntu lub stosować rozwiązania hybrydowe.

Budowa domu z planem

Budowanie domu od podstaw to czasochłonny proces, który nierzadko wymaga przemyślenia wielu różnych kwestii. Warto jednak zabrać się za planowanie odpowiednio wcześniej, aby uniknąć ewentualnej wpadki lub utknięcia w martwym punkcie, co znacznie utrudni i opóźni proces budowy. W razie problemów najlepiej polegać na zdaniu specjalisty, np. profesjonalnej firmy budowlanej lub pomocy ze strony architekta.

Artykuł sponsorowany

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!