Wśród roślin ogrodowych czosnek ozdobny jest ciekawym akcentem, wnoszącym do aranżacji nieco oryginalności i egzotyki. Przepiękne kwiatostany o oryginalnym kształcie, duży wybór odmian i prostota uprawy niezaprzeczalnie przemawiają na jego korzyść. Nie bez znaczenia jest to, że roślina ta po prostu uwielbia towarzystwo innych ozdobnych roślin ogrodowych. Z czym sadzić czosnek ozdobny w ogrodzie? I co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?
Zobacz także: Jak stworzyć dobry ogród ziołowy? Zioła do ogródka
Czosnek ozdobny w ogrodzie
Czosnki ozdobne to rośliny cebulowe dostępne w szerokiej gamie odmian – jest ich aż kilkaset. Różnią się one między sobą:
- wysokością – od 25 cm (np. czosnek karatawski) do 150 cm (np. czosnek olbrzymi Giganteum, czosnek ozdobny Ambassador)
- wielkością i budową kwiatostanów (średnica 10-20 cm)
- kolorem kwiatostanów
Przy czym czosnki ozdobne można z powodzeniem sadzić na rabatach bylinowych oraz w ogrodach leśnych, jak i w donicach czy wzdłuż ścieżek. Niektóre odmiany świetnie sprawdzają się również jako solitery, czyli dekoracje ogrodowe złożone z pojedynczej, efektywnej rośliny. Z czym jednak warto sadzić czosnki ozdobne? Z jakimi roślinami czosnek ozdobny najlepiej koresponduje?
Z czym sadzić czosnek ozdobny w ogrodzie
Czosnek ozdobny na rabacie lubi sąsiedztwo innych roślin cebulowych i bylin, ale nie tylko. Bardzo efektownie wygląda również w zestawieniu z trawami ozdobnymi.
Na rabatach ogrodowych czosnki doskonale będą wyglądać razem z kamasją, tulipanami i narcyzami. Z pozostałych popularnych bylin ogrodowych, które tworzą udane aranżacje z czosnkami ozdobnymi, warto wymienić przede wszystkim lilie, piwonie, astry oraz irysy.
Czosnek ozdobny będzie przepięknie wyglądał również przy tawułkach, jeżówce, rudbekiach i świecznicach. Niezwykle pięknie prezentuje się przy nim trojeść. Niskie czosnki wspaniale komponują się także z lawendą, a wysokie z orlikami. Udanym, choć nieco kontrastowym połączeniem, są czosnki z różami.
Co do traw ozdobnych to przy czosnkach warto posadzić niższe miskanty i turzyce, tworząc w ogrodzie przepiękne łąki kwietne.
Natomiast w typowo leśnych aranżacjach ogrodowych czosnki będą doskonale komponować się z funkiami. Przy czym należy tutaj pamiętać, że czosnki w takich aranżacjach mogą zostać posadzone co najwyżej w lekkim półcieniu.
Kiedy czosnek ozdobny kwitnie?
Przy zestawianiu czosnków ozdobnych warto brać pod uwagę również termin kwitnienia zarówno samych czosnków, jak i roślin, które będą stanowić z nim ogrodową kompozycję. Jeśli chodzi o czosnki, to termin kwitnienia jest dość rozległy, bo łącznie wynosi aż 5 miesięcy – poszczególne gatunki kwitną przez kilka tygodni w danym okresie.
Czosnek ozdobny w zależności od odmian kwitnie od maja do sierpnia:
- wczesne odmiany od maja do czerwca
- średnio późne od czerwca do lipca
- późne odmiany od lipca do sierpnia
Podsumowując, czosnki ozdobne lubią towarzystwo innych roślin cebulowych, bylin ogrodowych i traw ozdobnych. Dzięki temu można z ich udziałem tworzyć ciekawe i oryginalne kompozycje. Przy czym rośliny te świetnie sprawdzają się również w ogrodach minimalistycznych jako dekoracje typu soliter.
Zobacz też: Kompendium wiedzy na temat czosnku niedźwiedziego.