awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Zmiana sprzedawcy gazu
Dom

Zmiana sprzedawcy gazu w 6 pytaniach i odpowiedziach

Jeśli szukasz sposobu na zmniejszenie wydatków na gaz ziemny, to z całą pewnością warto zastanowić się nad zmianą sprzedawcy tego paliwa. Krok ten może dać podwójną korzyść – w postaci niższych cen za kWh oraz stabilniejszych warunków umowy. Aby jednak w pełni skorzystać z tej możliwości, trzeba wiedzieć nieco więcej o warunkach i zasadach zmiany sprzedawcy. W tym tekście odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania w tym temacie.

Sprzedawca gazu ziemnego – kto to?

Wielu osobom zmiana sprzedawcy gazu ziemnego może kojarzyć się podłączeniem domu czy firmy do sieci przesyłowej innej firmy. Tymczasem w praktyce omawiany proces odbywa się dużo mniej spektakularnie. Wynika to z faktu, że za same dostawy paliwa, jego jakość i sprawność sieci przesyłowej odpowiada Operator Sieci Dystrybucyjnej (OSD) – który jednocześnie może, choć nie musi być też jego sprzedawcą. Faktury za zużycie wystawia z kolei firma zajmująca się handlem błękitnym paliwem, z którą mamy podpisaną umowę kupna. Taki dualizm może się niektórym osobom wydawać dziwny, jednak w praktyce jest korzystny dla odbiorcy. Umożliwia on wybieranie spośród oferty sprzedaży różnych podmiotów, co pozytywnie wpływa na proponowane ceny i inne warunki umów. Jednocześnie zaś nie tworzy niebezpieczeństwa typowego np. dla usług dostarczania telewizji, internetu czy telefonii komórkowej – gdzie za niską ceną może iść gorsza jakość czy problemy techniczne.

Kiedy można zmienić sprzedawcę gazu w Polsce?

Dla odbiorców bardzo ważny jest też fakt, że zmiana sprzedawcy gazu nie wiąże się też stałym związaniem z konkretną firmą. Zarówno odbiorcy indywidualni, jak i firmy mogą dokonywać zmian sprzedawcy dowolną liczbę razy. Oczywiście w praktyce nikt nie decyduje się na ten krok co kilka miesięcy – gdyż jest to nieopłacalne i wymaga przedterminowego zerwania umowy. Jednak przy okazji upływu określonego czasu trwania współpracy, na pewno warto zapoznać się z innymi ofertami na rynku.

Kto może zmienić sprzedawcę gazu?

Kolejna ważna kwestia, związana ze zmianą sprzedawcy błękitnego paliwa, to jej powszechność. Na krok ten może się zdecydować każdy odbiorca. Co jednak jasne, chodzi tu o faktycznego właściciela nieruchomości. Zmiany sprzedawcy nie może więc przeprowadzić osoba wynajmująca czy dzierżawiąca pomieszczenia, czy cały budynek.

Jak zmienić sprzedawcę gazu?

A jak zmienić sprzedawcę gazu? Proces ten w zasadzie także jest bardzo prosty. Pierwszym krokiem w tym przypadku jest poszukanie nowego partnera, który zaoferuje korzystniejsze warunki cenowe. Druki krok, to podpisanie z nim umowy i upoważnienie go do reprezentowania nas przed starym sprzedawcą i OSD. Dzięki temu to nowy sprzedawca załatwi za nas pozostałe formalności.

Najtańszy sprzedawca gazu – jak go znaleźć?

Jak już podkreślaliśmy, zmiana podmiotu sprzedającego nam gaz może dać spore korzyści. Jak jednak znaleźć najlepszą ofertę? Niestety w tym przypadku jedyną opcją jest porównanie ofert różnych firm. Przykładowo świetne oferty na gaz dla firm można znaleźć pod tym linkiem https://www.ewe.pl/dla-biznesu/gaz-ziemny, z kolei błękitne paliwo dla domów kupić można tutaj. W każdym przypadku koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów – takich jak cena za kWh, koszty dodatkowe, czas trwania umowy oraz zasady wprowadzania podwyżek, a najlepiej wybrać oferty z gwarancją stałej ceny.

Jaki jest koszt i czas zmiany sprzedawcy gazu?

Dobrą informacją dla każdego odbiorcy gazu ziemnego jest też fakt, że zmiana sprzedawcy w zasadzie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Również czas trwania całego procesu nie jest zbyt długi i określony jest ustawowo na 21 dni. Co więcej, w przypadku powierzenia całego procesu nowemu sprzedawcy, mamy też gwarancję, że paliwo będzie do nas płynąć nieprzerwanie.

Bez wątpienia zmiana sprzedawcy gazu ziemnego to prosty i skuteczny sposób na ograniczenie wydatków zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm czy instytucji. Dlatego też warto zawsze sprawdzić, czy ktoś nie zaoferuje tego paliwa w lepszej cenie.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!